
Tydzień Mózgu 2025
W naszym przedszkolu obchodziliśmy Tydzień Mózgu 2025. Jest to projekt współorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji w Bydgoszczy. Partnerami TM 2025 są: Miasto Bydgoszcz, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy, Wydział Psychologii i Wydział Filozofii UKW w Bydgoszczy oraz instytucje edukacji i kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Nasze przedszkole również zostało zaproszone do udziału w realizacji projektu. Podczas zajęć organizowanych w obu grupach przedszkolnych, dzieci poznały działanie narządu ludzkiego ciała, który stanowi „centrum dowodzenia organizmu”. Dowiedziały się, że dzięki niemu możemy czuć, myśleć oraz działać. W ciągu całego tygodnia eksperymentowały, zdobywały nowe doświadczenia, a także rozwijały swoje zdolności artystyczne.
Z zainteresowaniem obejrzały bajki edukacyjne dzięki którym dowiedziały się jak zbudowany jest mózg, jak chłonnym wiedzy jest organem oraz która jego część za co odpowiada. Chętnie brały udział w zajęciach ruchowych rozumiejąc potrzebę ruchu całego ciała dla lepszej kondycji mózgu. Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia i wiedzą czym „karmić” mózg oraz jaki płyn-woda, najlepiej służy temu organowi. Podczas zajęć z umuzykalnienia zrozumiały jaką rolę odgrywa mózg w percepcji dźwięków i która jego część jest wtedy bardzo aktywna.
Ponadto poddały się gimnastyce mózgu wg Denisonna, brały udział w zabawach matematycznych wymagających logicznego myślenia, grały w gry planszowe, układały tangram, a zagadki i labirynty nie miały przed nimi tajemnic. Ostatniego dnia, dzieci podzielone na dwie grupy, wykorzystując proste materiały (przebite piłki, papier pakowy, farby plakatowe) wykonały przestrzenny model mózgu. Przedszkolaki podczas tego tygodnia dowiedziały się wiele o sobie samych, jak dbać o swoje zdrowie i rozwój mózgu.
Wszystkie aktywności były dla dzieci bardzo ciekawe i niezwykle
inspirujące !