ZAJĘCIA SPORTOWE- POMYSŁ NA AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU W PRZEDSZKOLU

ZAJĘCIA SPORTOWE- POMYSŁ NA AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU W PRZEDSZKOLU

4 lutego 2021

Drodzy Rodzice !


Umożliwienie dzieciom spędzania czasu w ruchu w ogromnym stopniu przyczynia się do pozytywnego rozwoju osobowości. Jednak dzisiaj wcale nie jest łatwo wspierać i rozwijać tę naturalną u dzieci potrzebę ruchu. Ciągły rozwój techniki sprawia, że malcy wolą spędzać czas przed komputerem lub telewizorem oraz fakt, że doświadczanie środowiska naturalnego odbywa się coraz częściej poprzez media – wszystko to ogranicza potrzebę ruchu i przyczynia się do tego, że dzieci stają się małymi „kanapowcami”.
Aktualne badania potwierdzają, że brak doświadczeń ruchowych w wieku przedszkolnym często ma katastrofalne skutki. Dzieciom, które nie mogły realizować swojej naturalnej potrzeby ruchu, brakuje różnorodnych doświadczeń zmysłowych, które konieczne są dla rozwoju ich mowy. Ponadto często skarżą się one na bóle głowy i pleców. Dzieci, które się mało poruszają, częściej cierpią z powodu nadwagi i dlatego też czasami mają zdrowotne problemy, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i krążenia, uszkodzenia kości i stawów.
Oprócz zdrowia fizycznego, z powodu braku ruchu ucierpieć może również społeczne zachowanie i psychika dzieci. Agresywność, zły nastrój, niedostateczna zdolność koncentracji oraz niskie poczucie własnej wartości często świadczą o tym, że dzieci mają zbyt mało ruchu.
Jednak problemom tego rodzaju można łatwo zapobiec, jeśli uświadomimy sobie, że dzieci – w przeciwieństwie do większości dorosłych – same chętnie będą zażywały ruchu, jeśli tylko im na to pozwolimy.
Maluchy poznają siebie, swoje otoczenie oraz inne osoby podczas zabawy i

najczęściej będąc w ruchu. Dzięki aktywności, korzystają z doświadczeń zmysłowych i jednocześnie odkrywają własne umiejętności. Aktywność i ruch pomagają dzieciom w postrzeganiu ich uczuć, budowaniu więzi z innymi ludźmi oraz wzmacnianiu wiary w siebie.
Należy wierzyć w możliwości dzieci i stwarzać im wystarczająco dużo okazji, by mogły poruszać się. Ponieważ maluchy zawsze i wszędzie chcą realizować swoją silną, naturalną potrzebę ruchu, zadaniem instytucji uzupełniających i zastępujących rodzinę jest umożliwianie doświadczeń ruchowych i to przede wszystkim dzięki zmiennym przestrzeniom zabawy. najczęściej będąc w ruchu. Dzięki aktywności, korzystają z doświadczeń zmysłowych i jednocześnie odkrywają własne umiejętności. Aktywność i ruch pomagają dzieciom w postrzeganiu ich uczuć, budowaniu więzi z innymi ludźmi oraz wzmacnianiu wiary w siebie.
Należy wierzyć w możliwości dzieci i stwarzać im wystarczająco dużo okazji, by mogły poruszać się. Ponieważ maluchy zawsze i wszędzie chcą realizować swoją silną, naturalną potrzebę ruchu, zadaniem instytucji uzupełniających i zastępujących rodzinę jest umożliwianie doświadczeń ruchowych i to przede wszystkim dzięki 
zmiennym przestrzeniom zabawy.

Kilkulatki  przejawiają ogromną potrzebę ruchu. By zapewnić im możliwość rozładowania energii, a przede wszystkim odpowiednio ją ukierunkować, przedszkole urozmaicając ofertę zajęć dodatkowych –  organizuje zajęcia sportowe.

Dodatkowe ,,zajęcia sportowe” w naszym przedszkolu przeprowadzane są raz w tygodniu. Są to ćwiczenia i zabawy ruchowe. Zajęcia sportowe to idealne rozwiązanie na: aktywny rozwój każdego dziecka, podejmowanie wysiłku fizycznego, a przede wszystkim wspaniała zabawa i aktywne spędzenie czasu w przedszkolu. Dzieciaki kształtują sprawność ogólną, poznają reguły współpracy, współzawodnictwa, uczą się dyscypliny oraz pokonywania własnych słabości. Celem zajęć jest rozbudzenie pasji do ruchu oraz systematycznej aktywności fizycznej.

Wszyscy wiemy, jak ogromne znaczenie ma sport dla rozwoju najmłodszych. Im wcześniej dziecko angażowane jest w zajęcia sportowe, tym szybciej i o wiele bardziej kompleksowo rozwija swoje ciało i umysł. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na ogólną sprawność w późniejszym wieku, w końcu “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły, jest zabawa.
Namów mamę, siostrę, tatę.
Również dla twojego brata
dobrodziejstwa sportów świata:
refleks, sprawność, orientacja,
walka i rywalizacja.

Dzieci 4–ro, 5-cio i 6-cioletnie z grup: ,,Pszczółki” i ,,Zajączki” rozpoczęły zajęcia sportowe w zakresie podstawy programowej od 1 października 2020r. Pierwsza zbiórka w szeregu, pierwsza rozgrzewka gimnastyczna, zabawy ruchowe oparte na rywalizacji, gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanzy sprawiły dzieciom dużo radości. Przedszkolaki są pod wrażeniem i czekają na następne zajęcia sportowe.