,, KOLOROWE DNI W PRZEDSZKOLU” W GRUPIE  ,,MISIÓW”

,, KOLOROWE DNI W PRZEDSZKOLU” W GRUPIE ,,MISIÓW”

10 czerwca 2022

 

Choć dziś na dworze jest szaro, buro i ponuro to w grupie „Misiów” pojaśniało, a to za sprawą projektu. Od 12 października 2021r. grupa maluchów rozpoczęła realizację projektu „Kolorowe Dni w Przedszkolu”. 

Dziś był   ŻÓŁTY  DZIEŃ .

Najpierw dzieci wysłuchały i spróbowały odgadnąć zagadkę, której rozwiązaniem był: kolor żółty. Było dużo radości podczas zabawy „Grasz w żółte- masz żółte.. kiedy dzieci wyszukiwały i wskazywały na własnym ubraniu koloru żółtego.

Podczas „ żółtego dnia” wychowawczyni zaproponowała dzieciom: 

– zorganizowanie i omówienie zgromadzonych żółtych przedmiotów w  żółtym  kąciku”

– w rytm jesiennej piosenki zbieranie żółtych liści, a potem przeliczanie ich

– poszukiwanie słoneczka ze swoim imieniem- takim samym jak na wizytówce

– przy dźwiękach wesołej melodii szukanie żółtych przedmiotów/ zabawek w  sali

-nazywanie (żółtych z natury) kwiatów i zwierząt na przedstawionych zdjęciach, 

  potem wysłuchanie podziału ich nazw na sylaby, a następnie próby wspólnego

  powtarzana lub/i  klaszcząc, tupiąc i  podskakując

– trzylatkom zaproponowałam stemplowanie żółtą farbą gruszki, a czterolatkom-

  płatków słonecznika. Dopełnieniem pracy było wklejenie w ich środek ziarenka słonecznika

– taniec dzieci przy rytmach piosenki „Kolorowe liście” zakończył ”  Żółty Dzień”  w  grupie ,,Misiów’’.

Wszystkie pracowite ,,Misie’’ za dobrą zabawę i dzielną pracę zostały nagrodzone słodkim lizakiem (w kolorze żółtym naturalnie 😊) oraz znaczkami: słoneczkiem i misiem. 

 

Kolejny Kolorowy Dzień” w grupie ,,Misiów’’ będzie w listopadzie, będzie to „ Pomarańczowy Dzień – dokładny termin podamy na Facebooku – na grupie.

 

18 listopada 2021r. to  kolejny „Kolorowy Dzień w przedszkolu”” POMARAŃCZOWY DZIEŃ” .

W ubiorze  „Misiów” , jak i pani pojawiło się tego dnia mnóstwo pomarańczowych akcentów. Wiele atrakcji, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na pomarańczowo: pomarańczowe prace plastyczne, warzywa i owoce w obowiązującej kolorystyce, pomarańczowe rekwizyty do zabaw przy jesiennych piosenkach. Przedszkolaki  zapoznały się z tym kolorem i utrwalały wszystkimi zmysłami. Chętnie uczestniczyły w zabawach rozwijających aktywność i spostrzegawczość. Podczas zabaw edukacyjnych nie zabrakło rozmów prozdrowotnych, które miały za zadanie uwrażliwić dzieci na wartości odżywcze oraz witaminy, które zawierają owoce i warzywa. Dzieci poprawnie wskazywały i nazywały pomarańczowe owoce i warzywa oraz miały okazję poznawać je wszystkimi zmysłami. Zainspirowani nowym kolorem szukały go w otoczeniu, zbierając je w jednym miejscu i organizując w ten sposób „Pomarańczowy Kącik”. 

      To był dzień pełen wrażeń i sukcesów. Dzieci rewelacyjnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, było również widać wśród maluchów początki współdziałania ze sobą podczas zabaw.

     Tego dnia było dużo radości, ale  właśnie o to chodziło, aby ten dzień był WYJĄTKOWY !!!

Kolejny kolorowy dzień będzie w grudniu – ,, Czerwony dzień”, prosimy rodziców o przygotowanie czerwonych czapek (Mikołajowych)

 

Dnia  11 grudnia 2022r. w grupie ,, Misiów’ odbył się  kolejny  Kolorowy  Dzień –,, BIAŁY  DZIEŃ” . Na początku dzieci wśród śnieżynek szukały swoich wizytówek. W dalszej części zajęć popisywały się wiedzą na temat zabaw na śniegu i ze śniegiem. Wykonywały doświadczenia i dowiedziały się jakie są  właściwości śniegu. Wyszukiwały wśród artykułów spożywczych wspólnej cechy – koloru białego. Pod kierunkiem wychowawczyni młodsze dzieci zrobiły sztuczny śnieg, z którego ulepiły bałwanki. Starsze dzieci wykonały pracę plastyczną o tematyce zimowej, przy użyciu materiałów w białym kolorze.    Ta część zajęć Białego Dnia zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Dzieci  kolejny raz uczyły się, że o zęby trzeba dbać i myć je często.  Aura w tym dniu sprzyjała, więc ,,białe szaleństwo’’ przeniosło się na plac zabaw. ,,Misie” tak pięknie pracowały, że otrzymały specjalną nagrodę.  Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnego Kolorowego Dnia.

 

,, BRĄZOWY DZIEŃ ”

8 lutego 2022r.- był najsłodszym i najlepszym z Kolorowych Dni w grupie „Misiów”. Na początek dzieci wybrały się na wirtualną wycieczkę do fabryki czekolady. Następnie same produkowały „czekoladowe smakołyki” z masy solnej: batony, czekolady, kulki Ferrero Rocher i ciasteczka. Pani Ela opowiedziała dzieciom o zdrowym odżywianiu, pokazując  piramidę żywienia i wyjaśniła im co jest najbardziej potrzebne by być zdrowym. Wśród przygotowanych zdjęć dzieci wyszukiwały różne przedmioty w brązowym kolorze: znajdowały „swoje tabliczki czekolady”, układały obrazki  podzielone na trzy, cztery a nawet z pięć części. Było to trudne, ale dały radę. Na wesołe, taneczne przerywniki pani wybrała dwa utwory: „Czekolada” oraz „Choco-chokolate”. „Misie” przypomniały sobie o konieczności mycia zębów, zwłaszcza po jedzeniu słodyczy. „Myły zęby” przy piosence pt.  „Szczotka, pasta, kubek …”. Radości było co niemiara. Na zakończenie pani Ela podała poczęstunek w kolorze brązowym, a pani Justynka przygotowała pyszną, gorącą czekoladę. W nagrodę za aktywność dzieci dostały słodkie upominki. 

 

W grupie ,, Misie” w dniu 25 marca 2022r. odbył się kolejny Kolorowy Dzień – ,, FIOLETOWY  DZIEŃ ”. Maluszki poszukiwały barwy fioletowej mieszając farby ( czerwoną i niebieską ). Następnym zadaniem było odnalezienie przez dzieci kartki z krokusem oznaczonej własną wizytówką lub pierwszą literą imienia i pomalowanie na fioletowo krokusa. Potem wychowawczyni zagrała z dziećmi w grę  ,, GRASZ W FIOLETOWE – MASZ FIOLETOWE”,  z której dowiedziały się, że kwiaty mogą rozwijać się również z cebulek jak krokus. W dalszej części zajęć dzieci starsze i młodsze wykonywały kolejne zadania m.in. : układały obrazek z części  oznaczonych cyframi od 1-5, ,,sadziły” w ,,ogródkach – pętlach” kwiaty, przecinały karty i uzupełniały pętle przedmiotami w odpowiednim kolorze, rysowały po śladzie krokusa, a później kolorowały go. Dla starszaków nieco trudniejszym zadaniem okazało się rysowanie oburącz. Dzień fioletowy upłynął w radosnej atmosferze pod znakiem krokusa, a za super zabawę każdy przedszkolak otrzymał fioletowy balon.

 

 29 kwietnia 2022r. w naszym przedszkolu   u ,, Misiów’’ -,,  ZIELONY DZIEŃ ’. Maluchy podczas różnych zabaw  tego dnia m.in. : poznały przygodę zielonej kredki w bajce  pt. ,, Zielona kredka’ A .Galicy, tworzyły zielony kolor mieszając farbę żółtą z niebieską oraz poszukiwały i segregowały zielone zabawki w sali. Potem dały radę  policzyć ogórki w słoiku, wskazując duże i małe oraz wykleić je zielonym kolorem. Później pani wychowawczyni zaproponowała  dzieciom trzyletnim  zabawę  ,,Gram w zielone- gram w zielone’’ , a   dzieciom czteroletnim wyszukiwanie na kartkach zielonych przedmiotów i otoczenie ich  zieloną kredką. Na koniec dnia za dobrą zabawę wszystkie dzieci otrzymały zielonego lizaka.

 

20 maja 2022r. to kolejny Kolorowy Dzień w grupie ,, Misiów’– ,, NIEBIESKI DZIEŃ ”. Upłynął on pod znakiem wesołych zabaw, ciekawych doświadczeń i zadań do wykonania. ,, Misie’ wraz z wychowawczynią przeprowadziły doświadczenia z wodą i dowiedziały się m.in.: jak powstają chmury i co pływa, a co tonie, do czego potrzebna jest woda i jak ją oszczędzać, by starczyło nam jej do picia na wiele lat. Potem  dzieci wyszukiwały i łączyły w pary chmurki, które miały po tyle samo kropli deszczu, malowały/stemplowały palcem co sprawiło im dużo radości. Bawiły się również w „Niebieskie podchody” wyszukując przedmiotów w tym właśnie kolorze i przy tej okazji  dowiedziały się , że niebieski kolor ma różne odcienie m.in.: granatowy, błękitny. Dzień upłynął przy piosence „Płyną chmurki” ,  a na pożegnanie każdy dostał niebieski balonik. 

 

10  czerwca 2022r.  dzieci z grupy  Misie wraz z wychowawczynią zakończyły realizację projektu „Kolorowe Dni w Przedszkolu”.  Było to ostatnie spotkanie z wyżej wymienionego  cyklu. Był  to dzień wyjątkowy, bo wiele kolorów było dziś „w gościnie „. Dzieci zdobywały wiedzę lub ugruntowały ją na temat tego, że choć wszyscy się różnimy, to jesteśmy tacy sami. Podczas krótkiej prezentacji wspomnieliśmy obchody Święta osób z zespołem Downa ( 21 III) zwanego Dniem Kolorowych Skarpetek. 

Misie brały  udział w licznych zabawach, m.in.:

-Ćwiczenie równowagi i stóp- chodzenie na palcach i piętach oraz „tip-topami” co pomaga by zniwelować płaskostopie.,

-Ćwiczenie samodzielności- zdejmowały i ubierały skarpetki

 ( Wszystkim się to udało- BRAWO Misie. )

-Szukanie par i nauka / próba składania skarpet ( przyda się taka pomoc w domu )

– Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i myślenia- układały skarpetki od najdłuższej do najkrótszej, a starsze dzieci zagrały w „skarpetkowe” Sudoku

-Wykorzystana była również metoda odimienna, która polega na : szukaniu swojego imienia/ literki – znajomości własnego imienia – odszukanie go wśród innych to ważna umiejętność

-Rozwijanie inwencji twórczej podczas dowolnego zdobienia skarpetki.

Kolejny Kolorowy dzień upłynął Maluchom na nauce podczas wesołej zabawy.