,, NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”

,, NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”

20 czerwca 2022

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji ,, Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa ‘’. W ramach ww. programu podjęto szereg działań do realizacji, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Oto niektóre z nich :

 – zakupiono  książki dla przedszkola

 

 

– utworzono kąciki książki

 

 

– zorganizowano wycieczkę  do : Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w  Grębocinie oraz Domu Legend Toruńskich w Toruniu

Dnia 24 maja 2022r. wszystkie dzieci z naszego  przedszkola wyruszyły autokarem z nauczycielami oraz pozostałymi pracownikami placówki na wycieczkę do ww. muzeum oraz  Domu Legend Toruńskich. Dzieci w muzeum uczestniczyły w warsztatach papierniczo – drukarskich. W dziale papierniczym dowiedziały się z czego powstawała pulpa papiernicza na naszym kontynencie i miały okazję zanurzyć sito w XVII – wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier,  w dziale drukarskim dzieci poznały XIX wieczne prasy drukarskie, wcieliły się w rolę drukarza i same stworzyły własny certyfikat, a w dziale piśmienniczym dowiedziały się na czym kiedyś pisano, dlaczego mnich kopiował wielkie księgi, a także same spróbowały się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu. Muzealne warsztaty, w których dzieci uczestniczyły  to ciekawa lekcja historii piśmiennictwa , drukarstwa i kaligrafii na wesoło.

Kolejnym punktem wycieczki był Dom Legend Toruńskich w Toruniu, w którym były opowiadane przez aktorów na żywo krótkie legendy przeplatane scenkami z udziałem dzieci. Przedszkolaki wcielały się w różnych bohaterów legend ( królów, rycerzy, flisaków, złoczyńców itp. ), zakładały kostiumy, poruszały 70- kilogramowy dzwon, walczyły wiosłami, niektórzy byli wtrąceni do żelaznej klatki, a inni zagonieni do budowy wieży. Cały czas towarzyszyły im zabawy ruchowe, sprawnościowe, z nutą rywalizacji. Po zabawie w Domu Legend dzieci zwiedziły toruńską starówkę, pomnik Mikołaja Kopernika, kupiły pamiątki, zjadły posiłek i wróciły autokarem pełne wrażeń do przedszkola. W najbliższym czasie będą realizowane  kolejne działania.

 

–   zaplanowano cykl spotkań czytelniczych z panią bibliotekarką.

–  zorganizowano  1 czerwca 2022r.  ,, Dzień bajki w przedszkolu’’ . W tym dniu rodzice  zaprezentowali  dzieciom bajkę  pt. ,,  Festyn  Kacpra ”

 

–  w dniu 20 czerwca 2022r.  przeprowadzono konkurs plastyczny pt. ,, Z jakiej to bajki ? ”

– organizowano codzienne czytanie bajek w przedszkolu i w domu