SPOTKANIA CZYTELNICZE

SPOTKANIA CZYTELNICZE

10 maja 2023

,, Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

       Który puste życie wypełnia światłem,

           A puste serce wzruszeniem”.

                                            Kornel  Makuszyński

25 stycznia 2023r.   nasze  przedszkole odwiedziły panie z biblioteki  – Ada i Beata  z  Miejskiej Biblioteki w Mogilnie – Filia w Wylatowie oraz uczennice z klasy IV : Dagmara, Karolina  i Joanna.  Nasi goście przynieśli ze sobą kilka książeczek, z których dzieci wybrały jedną, a następnie w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki. Panie zapraszały  dzieci do biblioteki i zachęcały do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacenie słownictwa i pobudzenie wyobraźni. Panie zwracały uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcały przedszkolaków  do  czytania książek. Dzieci w trakcie  spotkania odpowiadały na zadawane pytania, dotyczące w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania. To było miłe spotkanie. A Was drodzy Rodzice zachęcamy do czytania dzieciom i odwiedzania biblioteki. To wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu ze swoimi pociechami.

Dziękujemy.

 

Karnawałowy Dzień Kota w przedszkolu

W poniedziałek 20 lutego 2023 roku, odbyło się kolejne spotkanie z  bibliotekarką z wylatowskiej filii biblioteki publicznej w Przedszkolu w Wylatowie.  W  nawiązaniu do piątkowego Światowego Dnia Kota odbyła się rozmowa z dziećmi na temat książkowych kocich bohaterów; zaprezentowane zostały także książki przyniesione z biblioteki i  Pani Ada odczytała dzieciom opowieść pt. ,,Mały kotek’’. Następnie przedszkolaki opowiadały o balu karnawałowym, na którym bawiły się w przedszkolu oraz o dekoracjach i przebraniach. Bibliotekarka zaprezentowała wypożyczone z Oddziału dla Dzieci mogileńskiej biblioteki maski karnawałowe i opowiedziała krótko o maskach weneckich i tradycjach zapustnych w naszym kraju. Na zakończenie zajęć młodsze dzieci układały puzzle-maski, a starsze przyklejały nosy, uszy i kocie pręgi dekorując w ten sposób maskę-kota.

 

Wycieczka do biblioteki

W dniu   6 marca 2023r. dzieci z naszego przedszkola  wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki w Mogilnie  – Filia w Wylatowie. Było to  kolejne spotkanie czytelnicze z panią bibliotekarką, tym razem w bibliotece.  Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Podczas wizyty przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci w ich wieku, miały możliwość obejrzenia ilustracji w wybranych przez siebie książeczkach. Dowiedziały się od pani bibliotekarki, jak należy się w niej zachować. Ponadto dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych  przez panie:  bibliotekarkę, Dorotę i Jolę książeczek. Mamy nadzieję, że nasze kolejne  działania rozbudziły wśród dzieci zainteresowania książką i przyczynią się do zapisania przez rodziców do biblioteki oraz codziennego czytania swoim pociechom!

 

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie wśród najmłodszych zainteresowań czytelniczych. 10 maja  2023r. przedszkolaki z naszego przedszkola odwiedziły  Miejską Bibliotekę w Mogilnie  – Filię w Wylatowie. Była to już kolejna wizyta w tym , tak magicznym miejscu pełnym książek. Oprócz zwiedzania biblioteki, zdobycia wiedzy co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować,  jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze, nasze przedszkolaki mogły wysłuchać bajki czytanej przez Panią Adę  oraz  rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Żegnając się z panią bibliotekarką dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzach. Spotkanie odbyło się w serdecznej  i pełnej miłych wrażeń atmosferze.

Dziękujemy za miłe spotkanie!