SPOTKANIA CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

SPOTKANIA CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

15 maja 2024

 

 

   „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, 

Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
  Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, 

Namalują wszystko to, co chcę!”

22 listopada 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku Spotkanie Czytelnicze w przedszkolu. Pani bibliotekarka z filii biblioteki publicznej w Wylatowie bardzo chętnie spotkała się z przedszkolakami. Tematem głośnego czytania było przybliżenie dzieciom   ,, Dnia Kredki’’. Rysowanie to ważny trening dla małego dziecka, który niesie ze sobą mnóstwo radości i zabawy. Do tego uczy twórczego myślenia, rozwija wrażliwość, poczucie estetyki oraz sympatię do szeroko rozumianego piękna. To właśnie za pomocą kredki dzieci mogą wyrazić swoje uczucia, myśli, a także marzenia. Z tej okazji u przedszkolaków odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej! Dzieci poznały rodzaje kredek, w tym historię polskich kredek „Bambino”. Na przykładzie książki pt. „Kolory” z serii „Książeczki z sowiej półeczki” rozpoznawały kolory. Dzieci odgadły bezbłędnie trzy kolory podstawowe i barwy, jakie powstają z ich połączenia. Na dywanie zostały rozłożone kolorowe kartki w różnych odcieniach tych samych barw – dzieci dopasowywały do nich kredki w odpowiadających im kolorach, a następnie książeczki z kolorowymi okładkami z filii bibliotecznej w Wylatowie. Przedszkolacy poszukiwali również poszczególnych kolorów na swoich ubraniach. Odrobinę gimnastyki wprowadziło zadanie z podnoszeniem i pokazywaniem kredki w odpowiednim kolorze wskazanym w wierszyku. Dzieciom zaprezentowane zostały również: „Książka bez obrazków” i książki-zabawki o kolorach pożyczone z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Spotkanie pełne wrażeń podsumowały prace plastyczne wykonane przez przedszkolaków , czyli kolorowanie  kredkami obrazków  kredek według własnego pomysłu. Było to bardzo wesołe i kolorowe wydarzenie, które dostarczyło dzieciom wiele niezapomnianych chwil, a także pozwoliło im na odkrywanie  nowego, fascynującego świata kredek!

 

 

                                               

 

Katarzynki pachnące przyprawami

 

W środę 29 listopada 2023 roku  ponownie odwiedziła  nas  nasza ulubiona bibliotekarka – Pani Ada  z  filii biblioteki publicznej w Wylatowie. Spotkanie  czytelnicze  dotyczyło  piernikowych katarzynek. Dzieci zobaczyły jaki mają kształt katarzynki i poznały związane z nimi legendy – wysłuchały opowieści: „O siostrze Katarzynie” i „O Bogumile i królowej pszczół”. Przypomniały sobie z czego wyrabia się ciasto na pierniki i próbowały rozpoznać po zapachu różne przyprawy, które wchodzą w jego skład. Zadanie nie było proste. Dzieci zobaczyły, jak takie przyprawy wyglądają (na rysunku w książce dotyczącej przypraw i „na żywo”). Oglądały książki i ozdobne opakowania od pierników, bawiły się w pszczoły lecące do ula oraz otrzymały szablony katarzynek do pokolorowania. Na zakończenie odbyła się degustacja katarzynek.

Pani Ado dziękujemy za miłe spotkanie!

 

 

 

                                                                      

             

   O  pingwinach…

 

31 stycznia 2024 roku  po raz kolejny odwiedziła Przedszkole w Wylatowie Pani  Ada  z  wylatowskiej  filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie  i  zorganizowała zajęcia z dziećmi dotyczące zimy i pingwinów. Dzieci rozmawiały z bibliotekarką na temat zimy i rozwiązywały zimowe zagadki. Zobaczyły dwa najzimniejsze miejsca na kuli ziemskiej i dowiedziały się, gdzie mieszkają niedźwiedzie polarne, a gdzie pingwiny. Poznały różne gatunki pingwinów i ciekawostki na ich temat, a także wykonały pingwinie ćwiczenia. Wysłuchały opowieści pt. „Bądź dzielny pingwinku” i oglądały książki przyniesione z biblioteki o zimie i pingwinach. Na zakończenie zajęć młodsze dzieci układały pingwinie puzzle, a starsze wykonały papierowe pingwinki.

       

 

Wycieczka do biblioteki

 

W środę 15 maja 2024r. dzieci z naszego przedszkola  wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki w Mogilnie  – Filia w Wylatowie. Było to  kolejne spotkanie czytelnicze z panią bibliotekarką, tym razem w bibliotece.  Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Podczas wizyty przedszkolaki zwiedziły placówkę, miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla  nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się od pani bibliotekarki, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani bibliotekarka również  przeczytała dzieciom jedną z książeczek oraz pokazała jak wiele jest  gatunków  książek dla dzieci. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że nasze kolejne  działania rozbudziły wśród dzieci zainteresowania książką i przyczynią się do zapisania przez rodziców do biblioteki oraz codziennego czytania swoim pociechom!