SPOTKANIA CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

SPOTKANIA CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

31 stycznia 2024

 

 

   „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, 

Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
  Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, 

Namalują wszystko to, co chcę!”

22 listopada 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku Spotkanie Czytelnicze w przedszkolu. Pani bibliotekarka z filii biblioteki publicznej w Wylatowie bardzo chętnie spotkała się z przedszkolakami. Tematem głośnego czytania było przybliżenie dzieciom   ,, Dnia Kredki’’. Rysowanie to ważny trening dla małego dziecka, który niesie ze sobą mnóstwo radości i zabawy. Do tego uczy twórczego myślenia, rozwija wrażliwość, poczucie estetyki oraz sympatię do szeroko rozumianego piękna. To właśnie za pomocą kredki dzieci mogą wyrazić swoje uczucia, myśli, a także marzenia. Z tej okazji u przedszkolaków odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej! Dzieci poznały rodzaje kredek, w tym historię polskich kredek „Bambino”. Na przykładzie książki pt. „Kolory” z serii „Książeczki z sowiej półeczki” rozpoznawały kolory. Dzieci odgadły bezbłędnie trzy kolory podstawowe i barwy, jakie powstają z ich połączenia. Na dywanie zostały rozłożone kolorowe kartki w różnych odcieniach tych samych barw – dzieci dopasowywały do nich kredki w odpowiadających im kolorach, a następnie książeczki z kolorowymi okładkami z filii bibliotecznej w Wylatowie. Przedszkolacy poszukiwali również poszczególnych kolorów na swoich ubraniach. Odrobinę gimnastyki wprowadziło zadanie z podnoszeniem i pokazywaniem kredki w odpowiednim kolorze wskazanym w wierszyku. Dzieciom zaprezentowane zostały również: „Książka bez obrazków” i książki-zabawki o kolorach pożyczone z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Spotkanie pełne wrażeń podsumowały prace plastyczne wykonane przez przedszkolaków , czyli kolorowanie  kredkami obrazków  kredek według własnego pomysłu. Było to bardzo wesołe i kolorowe wydarzenie, które dostarczyło dzieciom wiele niezapomnianych chwil, a także pozwoliło im na odkrywanie  nowego, fascynującego świata kredek!

 

 

                                               

 

Katarzynki pachnące przyprawami

 

W środę 29 listopada 2023 roku  ponownie odwiedziła  nas  nasza ulubiona bibliotekarka – Pani Ada  z  filii biblioteki publicznej w Wylatowie. Spotkanie  czytelnicze  dotyczyło  piernikowych katarzynek. Dzieci zobaczyły jaki mają kształt katarzynki i poznały związane z nimi legendy – wysłuchały opowieści: „O siostrze Katarzynie” i „O Bogumile i królowej pszczół”. Przypomniały sobie z czego wyrabia się ciasto na pierniki i próbowały rozpoznać po zapachu różne przyprawy, które wchodzą w jego skład. Zadanie nie było proste. Dzieci zobaczyły, jak takie przyprawy wyglądają (na rysunku w książce dotyczącej przypraw i „na żywo”). Oglądały książki i ozdobne opakowania od pierników, bawiły się w pszczoły lecące do ula oraz otrzymały szablony katarzynek do pokolorowania. Na zakończenie odbyła się degustacja katarzynek.

Pani Ado dziękujemy za miłe spotkanie!

 

 

 

                                                                      

             

   O  pingwinach…

 

31 stycznia 2024 roku  po raz kolejny odwiedziła Przedszkole w Wylatowie Pani  Ada  z  wylatowskiej  filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie  i  zorganizowała zajęcia z dziećmi dotyczące zimy i pingwinów. Dzieci rozmawiały z bibliotekarką na temat zimy i rozwiązywały zimowe zagadki. Zobaczyły dwa najzimniejsze miejsca na kuli ziemskiej i dowiedziały się, gdzie mieszkają niedźwiedzie polarne, a gdzie pingwiny. Poznały różne gatunki pingwinów i ciekawostki na ich temat, a także wykonały pingwinie ćwiczenia. Wysłuchały opowieści pt. „Bądź dzielny pingwinku” i oglądały książki przyniesione z biblioteki o zimie i pingwinach. Na zakończenie zajęć młodsze dzieci układały pingwinie puzzle, a starsze wykonały papierowe pingwinki.