ŚWIĘTO  ROGALA  MARCIŃSKIEGO

ŚWIĘTO ROGALA MARCIŃSKIEGO

10 listopada 2023

Rogale świętomarcińskie to wyjątkowe rogale z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywane w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, które przypada na 11 listopada.  Co ciekawe, rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. 10 listopada  2023r. na zajęciach w naszym przedszkolu w trosce o kultywowanie tradycji ŚWIĘTO ROGALA MARCIŃSKIEGO, nasze dzieci  zapoznały się ze słynną legendą o św. Marcinie, a było to tak:  Dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie. I ta tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała do dziś. W naszym przedszkolu też rogale  pojawiły się i  po wysłuchaniu legendy przedszkolaki je kosztowały. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały.