W KRAINIE MAGII I CZARÓW – ANDRZEJKI W GRUPIE  ,,ZAJĄCZKI”

W KRAINIE MAGII I CZARÓW – ANDRZEJKI W GRUPIE ,,ZAJĄCZKI”

30 listopada 2020

„ Andrzejkowe mamy święto, co się dzisiaj nam wywróży ? Mamy miskę pełną wody i klucz duży …”

Andrzejki to jeden z wyjątkowych i magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w andrzejki sięga bardzo dawnych czasów. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz.

Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać imię przyszłej sympatii. Pytamy ogólnie o przyszłość i szczęście.

Obecne andrzejki są wesołym spotkaniem dostarczającym wielu przeżyć i emocji. W poniedziałek 30 listopada nasze „Zajączki” przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Podczas tych zabaw przedszkolaki bawiły się wspólnie aktywnie słuchając muzyki wg metody Batii Strauss („Czarowanie”), składały dary, aby wróżby spełniły się – rzucały złotymi monetami do wody, obserwowały zastygający w zimnej wodzie wosk, przelany przez klucz, nadawały nazwy zastygłym bryłom, a właściwie ich cieniom, odgrywały role w czasie zabawy integracyjnej wg Klanzy. Nie mogło zabraknąć popularnej zabawy z bucikami, a także losowanie kolorów i odpowiadających im wskazówek (przestróg) na miarę przedszkolaków, m.in.: „bądź ostrożny na drodze do przedszkola, patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę”, „jesz za dużo słodyczy, musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz miał kłopoty z zębami”, „dbaj o swoje zdrowie, jedz więcej warzyw i owoców, ubieraj się ciepło zimą, nigdy nie zapominaj o szaliku!”. Dzieci bardzo wzięły sobie do serca te andrzejkowe przepowiednie. Spotkanie andrzejkowe, nie mogło obyć się bez zabawy tanecznej przy przebojach z repertuaru dziecięcego oraz słodkiego poczęstunku. Było przy tym dużo, dużo radości i zabawy, a co najważniejsze nikt się nie obrażał. Potrafili świetnie się bawić tworząc magiczny i wyjątkowy klimat andrzejkowy.