ZAJĘCIA W GRUPIE LISKI

ZAJĘCIA W GRUPIE LISKI

3 listopada 2023

Dnia 20.10.2023r. Przedszkolaki z grupy  Liski  wybrały się na wycieczkę do miejscowego Sklepu Spożywczo Przemysłowego. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientki  i obserwować klientów robiących zakupy. Umiały doskonale nazywać stoiska i jego asortyment. Wspólnie dokonały drobnych zakupów, podczas których pani  ekspedientka demonstrowała dzieciom współczesną wersję wagi elektronicznej, kasy fiskalnej, terminala. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

Dziękujemy pani sklepu za miłe przyjęcie.

 

 

 

 

 

 

Pyszne witaminki- robimy sałatkę owocową   

Każdy  przedszkolak już wie, jak ważne są dla  nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale  przede wszystkim –  zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. W piątek  27 października  2023r. było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „ Liski na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany,  pomarańcze i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy czapki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale! Wszystkie dzieci zrobioną przez siebie sałatkę zjadły z apetytem i poczęstowały panie i pozostałe dzieci z przedszkola.

   

                         

 

 

 

    Złota jesień wokół nas

Po południu  27.10.2023r. dzieci z grupy  Liski wybrały się do pobliskiego ogrodu, by przy pięknej , słonecznej pogodzie podziwiać krajobraz. Przedszkolaki obserwowały drzewa i zmieniające się kolory liści. Próbowały nazywać drzewa. To nowe doświadczenie, bardzo im się podobało. 

 

 

 

                                                         

 

 

 Wycieczka – Zwiedzamy zabytki naszej ,, małej Ojczyzny’’

 

Stało się tradycją, że na końcu października dzieci z naszego przedszkola zwiedzają ciekawe zakątki naszej miejscowości. Tak było i w tym roku. Pogoda dopisała i mogliśmy  podziwiać naszą piękną miejscowość. Uważamy bowiem, że najmłodsze pokolenie powinno poznawać najbliższą okolicę,  w której żyje, bawi się i uczęszcza do przedszkola. Nasze przedszkolaki poznają kulturę narodu w wymiarze lokalnym, zabytki naszej miejscowości (np. Kościół,  Figurę Św. Wawrzyńca, Obelisk Kamienny poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, przy którym zapaliliśmy symboliczny  znicz, w związku ze zbliżającym się 1 listopada – Świętem Zmarłych ), a także przyrodę najbliższego otoczenia. Ucząc szacunku do przyrody, kultury i tradycji uczymy szacunku do „małej i wielkiej Ojczyzny”. Wycieczka ulicami naszej miejscowości to nie tylko chęć poznawania najbliższego otoczenia, ale także okazja do przypomnienia podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego, umiejętności poruszania się po drogach. Podczas wycieczki  mijaliśmy  znane już dzieciom budynki instytucji ,takie jak: Szkoła Podstawowa, Straż Pożarna, Ośrodek Zdrowia itp. Poznając swoją miejscowość – jej zabytki i historię – dziecko czuje się z nią związane. Jest to jego miejsce na ziemi – „ mała Ojczyzna”.  Niemcewicz pisał „Nic bardziej nie przywiązuje do kraju, jak znajomość historii jego”. Uważa się, że jeśli ktoś pokocha „małą Ojczyznę” jest szansa, że pokocha „dużą Ojczyznę”- kraj, w którym mieszka. Dlatego warto pokazywać dzieciom wszystko to, co cenne w najbliższej okolicy (kulturę, tradycję, piękno środowiska przyrodniczego, cechy charakterystyczne danego regionu). Wycieczka choć miała wymiar dydaktyczny, wszystkim przedszkolakom bardzo się podobała. Dzieci były bardzo zadowolone, szczęśliwe i pełne wrażeń. Wzbogaciły wiedzę o naszej „małej ojczyźnie’’.

 

 

                                                           

 

 

   Nasze dzieci kreatywnie – malują na folii

Aby pobudzić dziecięcą kreatywność i twórczość, w dniu 3 listopada 2023r. wychowawczyni postanowiła na zajęciach w przedszkolu w grupie Liski zastosować nieco inną formę działania. Dzieci malowały obrazki związane z  ,, małą Ojczyzną’’ na folii . Pozwoliło to na wielozmysłowe poznawanie świata i dostarczyło nowych bodźców wzrokowych, dotykowych i słuchowych, niezwykle ważnych dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Było także okazją do plastycznego wyrażenia siebie, przeżywania sztuki w różnych jej aspektach i zaowocowało stworzeniem pięknego  obrazka ,, mała Ojczyzna’’ widzianego oczami dziecka. Doświadczenie to było dla dzieci doskonałą zabawą, która dostarczyła im wielu pozytywnych emocji i sprawiła  wiele radości, ale ćwiczyło i usprawniało wiele funkcji, takich jak:

– koordynacja wzrokowo-ruchowa,

– sprawność manualna,

– planowanie przestrzeni widzianej z innej perspektywy,

– współdziałanie w grupie.